Om företaget

Emtunga Transport AB är ett familjeföretag med säte i Herrljunga, Västra Götaland. Vi har ett stort kontaktnät med Norden som arbetsfält vilket gör att vi kan skapa flexibla lösningar för att tillgodose våra kunders behov. 1981 startades åkeriet av Bengt och Christina Abrahamsson med en lastbil. Huvudtransporterna skedde då åt LBC i Vara med gods till och från Norge under en 10 års period. 1991 ändrades förutsättningarna, samarbetet med LBC Vara avslutades och företaget övergick till att transportera skrot åt Skrotfrag i Göteborg. Sedan slutet av 90-talet har transporterna ökat, kunderna likaså. 2003 började den första inlejda transportören att köra i Emtunga Transports regi och idag är 28 st fordon anslutna. 2016 köpte Emtunga Transport Bil & Metallpressens verksamhet, där vi erbjuder bildemonterare och övriga kunder en bra service med god kvalité av pressning.

Affärsidé

Med lång erfarenhet och mycket goda kunskaper inom återvinningsbranschen kan Emtunga Transport AB erbjuda kunder lastväxlartransporter på fjärr med bästa service och kvalité.

Personal

Per Westerberg

Transportledare
Telefon: 0513-785021
E-post: per@emtungatransport.se

Janne Hansson

Transportledare
Telefon: 0513-785025
E-post: janne@emtungatransport.se

Niklas Martinsson

Personal- och fordonsansvarig
Telefon: 070-675 16 53
E-post: niklas@emtungatransport.se

Christian Fåglum

Affärsutveckling
Telefon: 070-751 96 61
E-post: christian@emtungatransport.se

Charlotte Fåglum

Ekonomi
Telefon: 0513-785024
E-post: charlotte@emtungatransport.se

Carin Martinsson

Ekonomi
Telefon: 0513-785032
E-post: carin@emtungatransport.se

Bengt Abrahamsson

Ägare och grundare
Telefon: 0513-785022
E-post: bengt@emtungatransport.se

Christina Abrahamsson

Ägare och ekonomiansvarig
Telefon: 0513-785024
E-post: christina@emtungatransport.se